Musee D'Orsay

Zabytki we Francji – absolutny TOP obiektów, których nie możesz ominąć!

Od lat pasjonujemy się Francją i tym co ma do zaoferowania. W tym artykule zabierzemy Cię w podróż po najciekawszych, choć nie zawsze najbardziej oczywistych obiektach-zabytkach znajdujących się we Francji.

Poznaj listę najważniejszych francuskich zabytków, obok których nie wolno przejść obojętnie – zwłaszcza, jeśli Twoja podróż do Francji ma wymiar nie tylko rekreacyjny, ale również edukacyjny. Gotowy? No to zaczynamy!

Pierwszy przystanek – zabytkowa część Paryża

W tej naszej podróży pierwszym przystankiem, którego nie sposób pominąć na mapie francuskich zabytków, będzie stolica kraju, czyli Paryż. Podróż do Paryża należy odbyć choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w Paryżu podczas pierwszego pobytu? Na szczególną uwagę zasługuje Luwr, to jednego z najbardziej znanych muzeów świata. Mówiąc o muzeach, będąc w Paryżu koniecznie musisz zwiedzić inny jego zabytek – Musee d’Orsay, który to mieści się w murach dawnego paryskiego dworca.

Następnymi w kolejce zabytkami Francji, które powinny znaleźć się na twojej liście będą: kultowa wieża Eiffla, będąca obecnie w remoncie katedra Notre Dame, a także niegdysiejsza rezydencja królów, czyli Pałac Wersalski.

Jak widzisz atrakcji znajdujących się w samym Paryżu jest wyjątkowo dużo. Właśnie dlatego poświęciliśmy mu oddzielny wpis, który czeka na Ciebie pod tym adresem Najważniejsze atrakcje stolicy Francji, czyli co warto zobaczyć w Paryżu.

Krok dalej, czyli wizyta w Nicei

Zostając jeszcze na chwilę przy temacie miejsc skupiających w sobie wiele zabytków – koniecznie należy wspomnieć o Nicei. Miasto to poza pełnieniem roli świetnego kurortu wakacyjnego, skrywa również liczne atrakcje skierowane zwłaszcza do miłośników sztuki i historii.

W Nicei mieszczą się dwa bardzo ważne muzea artystów światowej sławy, Muzeum Marca Chagallaoraz Muzeum Matisse’a.

Wzgórze zamkowe La Colline du Chateaui położoną u jego stóp słynnąPromenadą Anglików, nadmorską promenadą.Do tego największa prawosławna katedra poza Rosją oraz setki urokliwych uliczek starego miasta,  które po prostu trzeba zobaczyć!

Kolejny postój – zabytki Bordeaux

Miejscowość słynąca głównie z produkcji wina (i przez wielu uznawana za jego stolicę) ma do zaoferowania także coś dla osób, które nie przepadają za tym trunkiem (czy są tu w ogóle tacy ??).

W Bordeaux mieści się bowiem, będąca pod ścisłą ochroną oraz znajdująca się na liście zabytków UNESCO – zabytkowa francuska starówka.

Jeżeli szukasz miejsca, w którym wypoczniesz, skosztujesz słynnego wina, a dodatkowo zobaczysz wiele niezwykłych zabytków – kierunek Bordeaux wydaje się tym właściwym! Zwłaszcza, że miasto właśnie przeżywa swój renesans, który z roku na rok powoduje napływ coraz większej liczby turystów.

P.S. Pozostając jeszcze przez chwilę przy temacie starówek – Twoim oczom nie mogą umknąć pełne zabytkowych uliczek, domków i innych obiektów miejscowości: Besançon, a także Colmar.

Jak na pielgrzymkę to tylko do Lourdes

Dla Francuzów, jak i przedstawicieli innych nacji, miejscowość Lourdes jest tym samym, co dla Polaków Częstochowa i mieszcząca się w niej Jasna Góra. Co roku odwiedza ją kilka milionów pielgrzymów przybywających z różnych zakątków całego świata.

Miejscowość, poza swoim religijnym charakterem, oferuje również wiele atrakcji w postaci “cieszących oko” zabytków. Na pierwszym miejscu należy wymienić liczne sanktuaria, kościoły, starówkę, a przede wszystkim zamek-twierdzę, z którego można podziwiać całej miasto.

Szlakiem zamków nad Loarą i prosto do Prowansji

Będąc we Francji, możesz również udać się szlakiem zabytkowych francuskich zamków – po kolei zwiedzając najbardziej okazałe warownie, którym udało się przetrwać aż do czasów dzisiejszych.

Pierwszym punktem, a raczej obszarem, który powinien Cię zainteresować jest dolina rzeki Loara, a konkretnie kilkaset zabytkowych twierdz, które powstały wokół niej w okresie renesansu.

Wizytując Marsylię, koniecznie musisz odwiedzić kultowy Zamek d’If, czyli miejsce, w którym rozgrywała się akcja słynnej powieści “Hrabia Monte Christo”.

Na koniec przygody z zamkami warto, abyś odwiedził przypominający fortecę, ale służący do nieco innych celów – Pałac Papieski mieszczący się w prowansalskiej miejscowości Awinion.

Szlakiem zabytkowych katedr w Strasburgu, Rouen i Reims

Jeżeli z kolei interesuje Cię tematyka religijna i ponad wszystko cenisz sobie podziwianie niezwykłych obiektów należących do kościoła – koniecznie musisz się wybrać w podróż po średniowiecznych francuskich katedrach.

Będąc we Francji, na Twojej drodze powinny znaleźć się m.in.:

  • Leżąca nad rzeką Sekwaną – katedra Rouen (jej cechami charakterystycznymi są 2 niesymetryczne wieże wybijające się wysoko ponad krajobraz całego miasta).
  • Noszący przydomek katedry aniołów – zabytkowy kościół w mieście Reims (ten z kolei cechuje się wysokim poziomem symetrii oraz spójności). To tu możesz zobaczyć witraże Marca Chagalla.
  • Okazała katedra w Strasburgu, której znakiem rozpoznawczym są witraże, wyjątkowe płaskorzeźby oraz codziennie pięknie wybrzmiewające organy.

Zabytki Francji, które warto zobaczyć na własne oczy – a my Ci w tym pomożemy!

Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci wielu ciekawych wiadomości, a przede wszystkim zachęcił do odwiedzenia Francji i podziwiania jej niezwykłych zabytków.

Pamiętaj, że jeśli chcesz zobaczyć to, co naprawdę warte Twojej uwagi – możesz skorzystać z naszej oferty dedykowanych wycieczek po Francji. Wybierz propozycję z listy dostępnych lub skontaktuj się z nami w celu przygotowania dedykowanej wycieczki – doskonale dopasowanej do Twoich preferencji.