Co warto wiedzieć o symbolu Paryża, czyli wieży Eiffla?

Planujesz wycieczkę do Paryża? W takiej sytuacji z pewnością będziesz chciał zobaczyć wieżę Eiffla, jest to niepodważalny symbol stolicy Francji i jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji w tym mieście. Od kiedy ona powstała odwiedziło ją już ponad 200 milionów turystów, a każdego dnia można spotkać u jej stóp długie kolejki.

Początki wieży Eiffla

Wiele osób myśli, że projektantem wieży Eiffla jest Gustave Eiffel, jednak prawda jest nieco inna — to dwaj jego pracownicy zaprojektowali wieże i zgłosili patent. Eiffel po prostu odkupił od nich prawa autorskie wraz z prawami do własności intelektualnej projektu.

Budowę wieży zakończono w roku 1889 – była ona symbolem Paryskiej Wystawy Światowej, która odbywała się w tym roku. Co ciekawsze jej budowę przyjęto chłodno. W Dzienniki „Le Temps” został opublikowany słynny „protest artystów”. Jednak nie powstrzymało to ukończenia prac. Początkowo zakładano, że wieża będzie stała tylko przez 20 lat, nikt nie sądził, że stanie się ona jednym, z największych symboli Paryża.

Świetlaną przyszłość wieży zapewniło radio — wieża okazała się idealnym miejscem na umieszczenie anteny.

Co znajduje się na wieży Eiffla??

Wieża Eiffla składa się z trzech tarasów widokowych:

  • Pierwszy znajduje się na 57 metrach. Znajdziesz tu wystawę multimedialną, restaurację, bufet, sklep z pamiątkami. Jednak na szczególną uwagę zasługuje szklana podłoga.
  • Drugi taras widokowy znajduje się na 115 metrach. Jest tu restauracja, bufet i sklepik z pamiątkami.
  • Trzeci i ostatni taras widokowy znajduje się na 276 metrach. Znajduje się tu bar oraz gabinet Gustave’a Eiffla. Warto zauważyć, że widoczność z niego sięga ponad 60 kilometrów!

Na pierwsze dwa poziomy można się dostać schodami i windą, natomiast na ostatni dostęp jest tylko Windą.

Jak uniknąć tłumów zwiedzając wieżę Eiffla?

Jeżeli planujesz odwiedzić wieżę Eiffla, to musisz liczyć się z gigantycznymi kolejkami. To największy minus odwiedzania tego miejsca. Jednak jeżeli chcesz liczyć na mniejsze kolejki, to powinieneś odwiedzić wieżę Eiffla możliwie najszybciej po jej otwarciu. Wtedy kolejki są zdecydowanie mniejsze niż o innych porach.

Innym sposobem jest wejście na wieżę Eiffla pieszo. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie dostaniesz się na trzeci, najwyższy taras widokowy. Jednak widoki z pierwszego i z drugiego tarasu są piękne i niezapomniane.

Poszukaj biletów przez internet — nie wszyscy turyści wiedzą, że na wieżę Eiffla można kupić bilet przez internet. Niestety biorąc pod uwagę ilość turystów, jaka odwiedza każdego roku wieżę Eiffla, to i tak bilety znikają bardzo szybko i ciężko je upolować. Jednak warto spróbować — być może Tobie się poszczęści.

Odwiedź restaurację na wieży Eiffla — innym sposobem na podziwianie widoków jest zjedzenie posiłku w restauracji. Są dostępne dwie restauracje – „58” na pierwszym tarasie widokowym i „Jules Verne” na drugim. Z całą pewnością zjedzenie posiłku w restauracji położonej w takim miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem.

Podsumowanie

Wieża Eiffla nie bez powodu jest symbolem Paryża — to piękne miejsce, z którego można podziwiać jeszcze piękniejszą panoramę stolicy Francji. Sporą wadą tej atrakcji są kolejki, jednak w tym artykule poznałeś kilka sposobów na ich ominięcie.