Saint-Émilion i Graves

Bordeaux to region winiarski położony w południowo-zachodniej Francji nad Oceanem Atlantyckim. Zajmuje obecnie około 115 tys. hektarów winnic – jest drugim największym regionem produkcji win we Francji.

To już wystarczający powód, by Bordeaux wynosić na winiarski piedestał. Ale to nie wszystko. Najlepsze wina z Bordeaux mają jeszcze jedną cechę – długowieczność. Jest to praktycznie jedyny region, z którego wina, często bardzo stare, regularnie pojawiają się na aukcjach. Nawet przeglądając bieżące oferty handlowców nierzadko możemy przebierać w starszych rocznikach. W dodatku najbardziej znane winiarskie posiadłości – tzw. châteaux (dosłownie: zamki, choć termin oznacza majątek ziemski) są jak na warunki europejskie dość duże – wiele z nich ma ponad 100 hektarów – więc dostępność win jest nieporównanie większa niż z innych prestiżowych regionów winiarskich.

Ramowy Program

Państwa przewodnikiem będzie Pani Małgorzata. Oto jak sama się przedstawia:

„Mieszkam w Bordeaux od ponad 9-ciu lat i jestem dyplomowanym sommelierem z wieloletnim doświadczeniem. Mój dyplom zdobyłam w renomowanej szkole CAFA w Bordeaux. Przez ponad 5 lat byłam właścicielką butiku z winami w centrum Bordeaux. Dzięki mojej pracy mam przyjemność spotykać ludzi z całego świata, z którymi lubię dzielić się moją pasją do wina i historii. Zabiorę Państwa na niezapomnianą przygodę w bardzo kameralnej i przyjaznej atmosferze pośród jednych z najbardziej renomowanych winnic na świecie. Podzielę się z Wami moją kompleksową wiedzą w łatwy i przyjazny sposób, co pozwoli Wam lepiej zrozumieć region Bordeaux i jego wina.”

Oto program wycieczki do apelacji Saint Emilion i Graves:

 • Odbiorę Was z Placu Stalingrad o godz. 9-tej i zawiozę do apelacji Pomerol gdzie odkryjecie jej „klejnot” – słynne winnice Pétrus (krotki przystanek przed winnicą).
 • Następnie udamy się na naszą pierwszą wizytę – do jednej z rodzinnych posiadłości w apelacji Saint Emilion lub Pomerol, aby poznać tamtejszą winnicę i dowiedzieć się więcej na temat historii i produkcji win i skosztować je.
 • Po tej wizycie przespacerujemy się po malowniczym, średniowiecznym miasteczku Saint Emilion (wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO) odkrywając jego historie i główne zabytki. Zajrzymy również “w głąb” miasteczka – odwiedzając jedną z największych podziemnych piwnic służącą do leżakowania wina. Będziecie mieli również okazję skosztować specjalności St. Emilion – pysznych makaroników.
 • Następnie udamy się do drugiego Chateau, tym razem z klasyfikacji St. Emilion (Grand Cru Classé), na kolejną wizytę i degustacje win.
 • W dalszej kolejności zatrzymamy się na krótki posiłek w miejscowej piekarni (do wyboru: świeże kanapki, quiches, pizza, croissants i inne domowe wypieki).
 • Po lunchu udamy się do apelacji Graves. Na początku wybierzemy się do miasteczka Podensac, gdzie znajduje się istniejący od 1872 roku Maison Lillet – miejsce produkcji słynnego aperitivu z Bordeaux na bazie pomarańczy i chinowca. Zwiedzimy muzeum tego trunku, a następnie skosztujemy go.
 • Z Podensac udamy się do jednej z posiadłości w apelacji Pessac-Leognan lub Graves, gdzie zwiedzimy winnice, kadzie, a także poznamy tajniki produkcji wina. Wizyta zakończy się degustacją win (2-3 wina).
 • Następnie zawiozę Was na mały spacer po posiadłości jednego z czołowych Chateaux regionu –
  malowniczego Chateau Smith-Haut-Lafitte, z klasyfikacji Graves, który dumnie dziś reprezentuje
  apelację Pessac-Léognan. Jest to również miejsce narodzin słynnych kosmetyków Caudalie.
 • Wrócimy do Bordeaux ok. godz. 17:30.

Czas trwania: ok. 8 godz.

Cena: od 135€/osoby (grupa 4-osobowa)
Cena obejmuje: transport z Placu Stalingrad (powrót Place de la Victoire), opiekę przewodnika i koszt wizyt.
Cena nie obejmuje posiłków.

Zapraszamy na wycieczkę do pięknych winnic z polskim przewodnikiem!