Przewodnik po Maryslii

Marsylia to drugie największe miasto Francji, zatem przewodnik po Marsylii przyda się każdemu, kto chce zobaczyć to miejsce. Opisaliśmy wszystkie najważniejsze atrakcje i trasę zwiedzania, żeby nikt się nie zgubił podczas wakacji na Lazurowym Wybrzeżu.

Przewodnik po Marsylii pomoże tobie zaplanować zwiedzanie atrakcji Marsylii. Wystarczy zapoznać się z przygotowanymi przez nas informacjami, a potem ruszyć na spacer po tym wspaniałym mieście. Marsylia jest idealna do zwiedzania, bo wszystkie jej najważniejsze atrakcje są skupione wokół Starego Portu. To śródziemnomorskie miasto ma wiele do zaoferowania i wbrew potocznym opiniom – wcale nie jest niebezpieczne. Cała strefa centrum jest doskonale przygotowana dla turystów i gotowa na ich przyjęcie o każdej porze roku.

Przewodnik po Marsylii – zobacz najważniejsze atrakcje Marsylii

Stary Port w Marsylii jest główną atrakcją miasta, a za razem miejscem, skąd warto rozpocząć swój spacer po Marsylii. Został w ostatnich latach gruntownie wyremontowany i jest świetnym miejscem na zrobienie ciekawych zdjęć. W jego wschodniej części znajdziesz wyjście ze stacji metra, a tuż obok ogromny lustrzany dach, który jest jedynym miejscem zapewniającym w porcie cień. Latem można się tu na chwilę schować przed słońcem. Polecamy jednak odkrywać restauracje i knajpki zlokalizowane wokół Starego Portu i w nich odpoczywać w trakcie zwiedzania. Można tam zamówić anyżkowy alkohol Pastis, z którego słynie Prowansja, a także główne regionalne danie Marsylii – zupę rybną Bouillabaisse. Na koniec nie zapomnij kupić najważniejszej pamiątki – to oczywiście słynne mydło z Marsylii.

Atrakcje Marsylii, które poleca ten przewodnik po Marsylii to:

  • Bazylika Notre Dame de la Garde. Zbudowana na wysokim wzgórzu góruje nad całym miastem i nie sposób jej przegapić. To najczęściej odwiedzana przez turystów atrakcja miasta. Nic w tym dziwnego, bo sama bazylika jest bogato zdobiona, a na jej ścianach wszędzie wiszą dziękczynne wota. Z kolei tarasy dookoła budowli oferują wspaniałe widoki panoramiczne na całe miasto i pobliskie wyspy.
  • Opactwo św. Wiktora. To kościół stojący w miejscu, które od wieków przyciągało pielgrzymów. Jest jednym z pierwszych w Europie miejsc kultu religijnego. Wewnątrz można obejrzeć bogatą „kolekcję” relikwii, a także puste już sarkofagi w kryptach świątyni. Obiekt znajduje się po południowej stronie portu, bliżej morza.
  • MuCEM i Fort św. Jana. Te dwie atrakcje znajdziesz po północnej stronie portu, tuż przy morzu. Fort św. Jana to zabytkowy obiekt, a MuCEM to nowoczesne muzeum cywilizacji śródziemnomorskich, które ma bardzo ciekawą bryłę. Oba budynki zostały bardzo sprytnie połączone i tworzą ciekawą przestrzeń turystyczną.
  • Okolice Starego Miasta w Marsylii. Stare Miasto zburzono w czasie ostatniej wojny, wiec nie jest ono znów takie stare. Warto jednak przespacerować się jego wąskimi uliczkami i odkryć tę artystyczną obecnie dzielnicę. Znajdziesz tu także wiele sklepików z mydłem z Marsylii, które zawsze jest pierwszą pamiątką kupowaną w mieście. W tym regionie warto zobaczyć m.in. zabytkowy budynek ratusza oraz ogromną katedrę La Major.
  • Pałac Longchamp. Ta atrakcja znajduje się poza Starym Portem. Należy iść na wschód wzdłuż torów tramwajowych linii T2. Pałac powstał z radości, kiedy mieszkańcy Marsylii świętowali doprowadzenie do miasta wodociągów. Od tego momentu skończyły się problemy z wodną pitną, a powstały pałac właśnie dlatego nazywany jest także wodociągami. W obiekcie znajdziesz muzea, park oraz okazałą fontannę bogato ozdobioną monumentalnymi rzeźbami.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje Marsylii, ale wypełnią one cały dzień pobytu w stolicy Prowansji. Jeżeli ten przewodnik po Marsylii nie zaspokoił w pełni twojej ciekawości, zapraszamy do kontaktu z nami. Możemy przygotować dla ciebie pełen pakiet zwiedzania Marsylii w ramach oferty „city break”: przeloty, noclegi i opiekę polskiego przewodnika.

Zobacz teraz inne miasta: przewodnik Lazurowe Wybrzeże