Francja oferuje kilka dużych obszarów narciarskich takich jak Alpy, Pireneje czy Masyw Centralny. Jednak najbardziej znane wśród polskich narciarzy nadal pozostają Alpy. Dzielą się one na Alpy Północne i Alpy Południowe i oferują wspaniałe warunki do szusowania.

Jedną z głównych zalet Alp francuskich jest długość sezonu narciarskiego, trwa on od listopada do kwietnia, a tam, gdzie są lodowce jazda jest możliwa również w maju czy czerwcu.
W tym artykule postaramy się Wam przedstawić nasz subiektywny przewodnik po stacjach narciarskich we Francji. Zatem gdzie pojechać na narty do Francji? Zaczynamy!

Alpy Północne

Trzy Doliny

Les Trois Vallées – to zdecydowanie numer 1! Ponad 600 km tras, największy ośrodek narciarski świata. W jego skład wchodzą stacje narciarskie znajdujące się w 3 Dolinach, czyli Courchevel, Meribel i Val Thorens – Les Menuires. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, dla początkujących są łatwe stoki w Courchevel czy Meribel, dla bardziej zaawansowanych Val Thorens – najwyżej położona stacja narciarska w Europie. Jeśli przyjedziesz tutaj raz, będziesz zawsze wracał.

Les 2 Alpes i Alpes d’Huez

Alpejska stacja Les 2 Alpes znajduje się ustóp największego narciarskiego lodowca w Europie – Mont de Lans. Jeden ze sloganów reklamowych Les 2 Alpes to ski-in, ski-out i rzeczywiście z wielu apartamentów mamy bezpośredni dostęp do stoków.

Kameralne Alpe D’Huez, to przyjemna, rodzinna stacja narciarska, kótra słynie również ze swej czarnej, 16- kilometrowej trasy Serenne. W styczniu odbywa się tu renomowany festiwal filmów komediowych.

Espace Killy – Tignes i Val d’Isere

W skład Espace Killy wchodzą stacje narciarskie Tignes i Val d’Isere. Według wielu narciarzy to jeden z najpiękniejszych terenów narciarskich w Europie z ponad 300 km tras! Bliskie położenie dwóch lodowców: jeden – Pissaillas przy Val d’Isere, drugi – słynny Grande Motte – przy stacji Tignes, gwarantują wspaniałe warunki śniegowe.

Paradiski – La Plagne, Les Arcs, Peisey-Vallandry

To jeden z największych ośrodków narciarskich we francuskich Alpach, ponad 425 km tras zjazdowych. Głównymi stacjami są Les Arcs, La Plagne i Peisey-Vallandry. Vanoise Express, największa kolejka linowa na świecie, połączyła dwa masywy górskie, które tworzą Paradiski.

Porte du Soleil – Morzine i Avoriaz

To obszar około 600 km tras, na który składa się, aż 12 stacji narciarskich położonych we francuskich i szwajcarskich Alpach, ponad 200 wyciągów narciarskich. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, duże, szerokie stoki, ale też stoki pośród drzew i jazda poza poza trasami. To samo dotyczy miejsca zakwaterowania, możecie wybrać duży i znany ośrodek jak Avoriaz, czy mniejsze, bardziej rodzinne takie jak Chatel.

Megève

Megève to jedna z najstarszych i najelegantszych alpejskich stacji narciarskich. Zachwyca swą architekturą i poziomem oferowanych usług, dużo tu luksusowych hoteli i eleganckich restauracji.

Narciarsko Megève oferuje 195 km tras, sporo tras łatwych, co spodoba się początkującym narciarzom, ale ci, którzy lubią bardziej wymagające stoki też będą mieli gdzie pojeździć.

Chamonix Mont Blanc z takimi ośrodkami jak Chamonix, Les Houches, Argentiere, Vallorcine czy Servoz.

Chamonix Mont Blanc to kolebka narciarstwa i innych sportów zimowych, to tu odbyły się I Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W Chamonix znajduje się najdłuższa kolejka linową na świecie, która prowadzi na sam szczyt Aiguille du

Midi, z którego rozciąga się wspaniały widok na Mont Blanc. Ostatnio kolejka była zamknięta, ale mniejmy nadzieję, że na sezon zimowy 2020 zostanie ponownie otwarta.

Jeśli chodzi o narty, to jest tutaj gdzie pojeżdzić, Chamonix dysponuje ok. 120 km tras. Na dolinę składa się kilka ośrodków narciarskich. Dobrze jeżdżącym narciarzą spodobają się trasy wyskogórskie oraz możliwość jazdy poza trasami. W niższych partiach dominują szerokie i łatwe trasy. Cały obszar skomunikowany jest siecią bezpłatnych skibusów.

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie pomoże Wam w wyborze ośrodka narciarskiego we Francji. Jeśli szukacie apartamentów na narty we Francji, dużych domów górskich czy hoteli zapraszamy do kontaktu z nami.

Dominika Nogier- Wycieczki do Francji

Alpy francuskie - narciarstwo

Alpy francuskie - narciarstwo

Alpy francuskie - narciarstwo